Poznaj nas lepiej

Będąc w 6 tygodniu ciąży, w Dniu Matki (!) podczas USG, dowiedzieliśmy się, że zostaniemy rodzicami bliźniąt. Nasza radość była ogromna. Choć kompletnie nie mieliśmy pojęcia, co nas czeka. Chłopcy przyszli na świat w Święto Narodowe, 11 listopada 2004 roku. Urodzili się w 32 tygodniu ciąży, ważąc niespełna 1800 gram każdy. Przebieg ciąży nie był bezproblemowy, a sama ciąża była podtrzymywana od 29 tygodnia. Kolejne badania USG wykazały poszerzenie komór oraz ich asymetrię. Doszło do wylewów. Lekarz poinformował nas, że skoro samo przyszło, to i samo przejdzie. Jednak  dalsze badania nie były optymistyczne i nie potwierdziły opinii lekarza.  Okazało się, że wylewy nie wchłonęły się i doszło do uszkodzenia mózgu. W wieku 4 miesięcy Miłoszek i Szymuś zostali skierowani do poradni rehabilitacyjnej. Terapię równocześnie prowadzili psycholog i logopeda. Zaczęła się nasza walka o usprawnienie dzieci. W wieku 18 miesięcy lekarz poinformował nas, że chłopcy cierpią na mózgowe porażenie dziecięce. Przekazał nam również, że wymagać będą intensywnej rehabilitacji.


    

Obecnie chłopcy mają po 9 lat, Szymuś chodzi samodzielnie, ale ze względu na dużą spastyke mięśni nóg, musi ćwiczyć, gdyż grożą mu przykurcze (a to z kolei wiązałoby się z operacyjnym wydłużaniem ścięgien – już raz przeszedł taki zabieg). Miłoszek chodzi z pomocą drugiej osoby. Próbuje także poruszać się przy pomocy balkonika. Na co dzień porusza się przy pomocy wózka aktywnego. Lekarze (i my) są dobrej myśli, gdyż chłopcy ciągle robią postępy. Mamy nadzieję, że przyjdzie taki dzień, w którym  Miłosz zacznie chodzić samodzielnie. Choćby na krótkie dystanse, tak jak Szymuś.
W tym roku z pieniążków zebranych z 1% kupiliśmy dla  chłopców rowery z kółkami bocznymi. Okazało się, że obaj świetnie radzą sobie z jazdą i mogą to robić godzinami!
Pozytywne jest to, że chłopcy są wyjątkowo sprawni umysłowo i niezwykle inteligentni.
Szymuś i Miłoszek to cudowni chłopcy, całkowicie różni, mający wiele zainteresowań. Szymuś interesuje się przyrodą,  muzyką i geografią, a także językami obcymi. Ma wielką wiedzę, którą czerpie zarówno z książek, które uwielbia, jak i z komputera. Bardzo lubi pisać na komputerze, w wolnych chwilach pisze książkę o kotku. Miłoszek uwielbia wszystko to co jest związane z Egiptem i Gwiezdnymi Wojnami. Ma niesamowitą wyobraźnię. Bardzo lubi koty, marzy o tym, żeby mieć żywego. Jego pasją są też klocki lego, które przy okazji korzystnie wpływają na jego motorykę.